the blu mantic

O artyście

the blu mantic

Matiwane D Mathews II (ur. 28 grudnia 1990 r.), lepiej znany jako The Blu Mantic, jest amerykańskim poetą, autorem tekstów, aktorem, nauczycielem i współczesnym artystą hip-hopowym.

 

Pochodzi z Killeen w Teksasie, ale po ukończeniu szkoły średniej w 2009 r. przeprowadził się na Brooklyn w Nowym Jorku, aby zrealizować swoje marzenie rozpoczęcia kariery scenicznej. W 2011 roku uczył się aktorstwa teatralnego techniką Meisnera w Neighborhood Playhouse. W 2014 roku Blu zrezygnował z pracy na Times Square i porzucił praktycznie wszystko, aby zostać pełnoetatowym artystą niezależnym. Przez jakiś czas był bezdomny oraz odwiedził Warszawę. Od tego czasu pisze utwory, w których dużą rolę odgrywają teksty. Ich zadaniem jest pobudzać umysły, leczyć serca i poruszać dusze.

 

Po wydaniu swojej pierwszej EP-ki The Yesod EP w 2016 roku, Blu został zaproszony przez Popkillera, aby jako pierwszy amerykański artysta wystąpić na płycie Młode Wilki 5 utrzymanej w stylu XXL freshman. Wystąpił w utworze „Dla nas”, który osiągnął ponad 17 mln wyświetleń. Otwierał koncerty dla tak znanych artystów jak Smif-n-Wessun, Afu-Ra, IAMDDB, O.S.T.R., a nawet występował w telewizji Media Kraft jako nauczyciel afroamerykańskiego dialektu języka angielskiego. Prowadził eventy klubowe, prywatne imprezy, współpracował z markami takimi jak Belvedere Vodka. The Mantic występował dla Dzień Dobry TVN, magazyn Claudia Kobieta, Warsaw Tours interview, Radio Kampus, i wielu innych. Pojawił się na niezależnych wydaniach, takich jak „BYOC”, „Legacy”, „The Foundation”. We wrześniu 2018 roku, wraz z zespołem Galactic-Jazz-Hip Hop, wydał niezależnie EP-kę pt Rune(s).

 

Najnowsza płyta SANCTUARY LP, która ukazała się w październiku 2020 r. jest kolejnym poziomem muzycznych doznań dla jego słuchaczy.